Zapiski z rogowskiej konferencji edukacyjnej „PR, czyli „sztuka uwodzenia” (tytuły skrócone)
To już XIII taka konferencja. Niestety mam silne wrażenie, że szerokim łukiem omijają ją członkowie zespołu ds. edukacji (za wyjątkiem p. Basi Czołnik). Pisałem na żywo, poprawiałem z nudów w pociągu.
Arkadiusz Gruchała (WL SGGW) o profilach stanowiskowych:
Nigdy nie inwestuję w produkty ani w technologie, inwestuje tylko w ludzi. (G. Doriot). Profile stanowiskowe: fundament rekrutacji i awansu pracowników, oceny pracownika. LP powinny je koniecznie zdaniem prelegenta opracować opracować
Naistotniejszym elementem ścieżki dydaktycznej dla przedszkolaka jest kiełbaska na końcu tej ścieżki. To leśniczy kreuje wizerunek lasów państwowych. Jego znają wszyscy. Z ankiet wynika, że powinien gromadzić cały wachlarz rozmaitych cech. Przypowieść: Jeśli leśniczy ukradł samochód drewna, to ludzie pomyślą: „a ile musiał ukraść nadleśniczy”.
Komentarz: nie do końca zrozumiałem ankiety były wypełniane w ramach tej pracy, ale robi wrażenie naukowość pracy i zaangażowanie prowadzącego.
Sławomir Trzaskowski (Zadania podejmowane przez CILP w sferze PR): internet (jako narzędzie) ponad wszystko. Lasy są qasi przedsiębiorstwem: problem udostępniania informacji budzi konflikty między partnerami Lasów: NGOS-ami, przemysłem. Duże firmy (np. City Bank, Toyta) chcę patronować zalesieniom. Lasy jako instytucja nie mogą przyjmować pieniędzy. Fundusze takie będą prawdopodobnie przekazywane na wspólne akcje promocyjne.
…Nie ma niezależnych mediów, są zależne albo od polityki, albo od pieniędzy.
Komentarz: Próbowałem wtrącić swoje 3 grosze nt. udostępniania danych – ale raczej bez, mam wrażenie, większego zrozumienia.
Andrzej Radecki – Rola munduru w działaniach promocyjnych i edukacyjnych. (Bedoń): Za mundurem panny sznurem. Mundur symbolem autorytetu, mogący wyzwolić wręcz mechaniczną uległość. – „Wywieranie wpływu na ludzi”. Ankieta, Jakie określenie najlepiej opisuje leśnika: strażnik lasu – 78 % !!!!! (CBOS), Szwajcaria, Finlandia, Irlandia, Austria – bez munduru (ze względu na oszczędności).
Komentarz: Szokuje, że Szwajcarskie lasy nie stać na mundury dla swoich leśników, a polskie – i owszem. Podobnie z leśniczówkami (oszczędni Niemcy wynajmują leśniczym tylko kancelarie). Wygląda na to, że Bedoń wziął się poważnie za sprawę, i widzę cień szansy, że pożegnamy pancerne marynary i przypominające mundury serbskich czetników panterki (swoją drogą strój maskujący na zrębie to po prostu genialny pomysł z punktu widzenia BHP) na rzecz praktycznych polarków i koszul z naszywkami ? Ale czy tak konserwatywne środowisko, jak nasze, przełknie takie rozwiązanie ?
Piotr Frączak, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. – kontrola społeczna.
Chciałbym robić tylko dobrą robotę – nie da się. Trzeba zrobić dobrą robotę i później ją sprzedać. Konstytucja: Art. 61 Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów. Kontrola społeczna jest tanią metodą kontroli wewnętrznej (za controling firmy słono płacą)
Gmina wprowadziła system informacji o działaniu gminy: o 50% wzrosła akceptacja do jej działań, mimo, że gmina nie zmieniła innych swoich działań.
Komentarz: oby nie skończyło się procesami wytaczanymi i wygrywanymi przez NGOS-y, za odmowę udostępniania informacji…
Zbigniew Kamiński: Opinia dziennikarza: leśnik, żołnierz jak mucha: można go zabić gazetą (wystarczy jeden artykuł) Edukacja leśna podstawą Public Relations w Lasach Państwowych.
„trzeba śpiewać jednym głosem”. Przekonywać innych do swojego punktu widzenia. Tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono (W. Szymborska). Tylko działania wielokrotne mogą dać wyniki.
dyr. Kapuściński: Jak edukować poprzez pracę (klub Gaja, sadzenie drzew
Co chronić z grubsza wiemy, trudniejsze jest pytanie: jak chronić – tu niestety nie ma mądrych. Nic nie robienie nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Można również chronić przez użytkowanie, pozostawiając jednocześnie powierzchnie, gdzie nic się nie robi.
Komentarz: Akcje zalesieniowe robione przez wolontariuszy są super (robimy takie też w Trójmieście) ale czy nie grozi nam zdryfowanie w pułapkę: ochotnicy ratuja nam las (sadząc), bo jacyś źli ludzie je wcześniej zdewastowali (wycieli…)
Przerwa na wręczenie nagrody przechodniej „Złoty mikrofon”, dla RDLP Poznań za Leśne wydarzenie edukacyjne roku. Zwycięska impreza wygrała w internetowym głosowaniu na stronie LP.
Edukacja dla osób słabo widzących, i niewidomych – Honorata Ogonowska – Chrobowska.
Nowatorska infrastruktura obszarów edukacyjnych bez promocji pozostanie tylko i wyłącznie pustą przestrzenią. Ścieżka zmysłów, lizawka. Przed realizacją projektu wykonano analizę, ile jest w okolicy potencjalnych odbiorców (niewidomych, słabo widzących). Z tablic przygotowanych dla słabowidzących (niewidomych ?) z tzw. pismem punktowym) chętnie korzystają osoby starsze.
Komentarz: super projekt i zaangażowanie, piękne zdjęcie na okładce LP z pomysłodawczynią i prowadzącą „w tle”.
Bedoń – chce edukować (pełnić misje( czy zarabiać ? jeśli edukować – niech uwolni w jakimś stopniu uwolni część swoich zbiorów (filmy, nagrania, itp) całkiem, lub do wykorzystania przez pracowników LP (?) Mój wniosek takiej z grubsza treści jest przyjęty przez przedstawiciela Bedonia „do realizacji” !
Przemysław Tomaszewski (ASP Łódź) – wzornictwo przemysłowe.
Propaganda, promocja: komunikaty wizualne moga być identyczne. Ewolucja różnych logotypów. Pytany o logo LP – odpowiada pozytywnie (!)
Szkoła Retoryki na wesoło ,Artur Curyło (UJ): Tylko niewielka ilość słów zawiera tylko informację, znacznie więcej – interpretację. Ćwiczymy dobieranie pozytywnych określeń do wybranych wyrazów pejoratywnych,(nie jest to wbrew pozorom proste)
sknera – oszczędny
leniuchować – wypoczywać
gruboskórny prostak – bezpośredni, szczery
wścibski plotkarz – dociekliwy, dobrze zorientowany
kłótnia – burzliwa dyskusja
słowami możemy zmieniać znaczenie ludzi, rzeczy i spraw
sekretarka (słowo znikające, wyparta przez słowo jeszcze bardziej wartościujące – asystentka
tanio – przestało być w reklamie popularne, stało się synonimem tandety.
akwizytor – było bardzo popularne, szybko jednak akwizytorów znienawidzono, i słowo obrosło negatywnymi konotacjami.Słowo zostało spalone, skompromitowane, mamy przdstawicieli handlowych.
łapówka – prezent.
nie oddał długu – ma należność.
pracownik bez kwalifikacji – pracownik do przeszkolenia.
Prowadzący opisuje ciekawy eksperyment („słowo ciałem się stało”): naukowcy przeprowadzają badają intelekt (?) uczniów w klasie i dzielą klasy na 2 grupy („z lepszymi wynikami i gorszymi). Podają dla nauczycieli fałszywe wyniki dla wybranych uczniów z „gorszej grupy” po pewnym czasie uczniowie ci zaczynają otrzymywać lepsze wyniki i przechodzą do „lepszej grupy”.
Jeśli chcesz zmienić stosunek do ludzi do czegoś, nazwij to inaczej (prof. Piesarek)
Komentarz: Tylko ciekawi, niebanalni i możliwie szeroko wykształceni ludzie mogą prowadzić ciekawą i niebanalną (więc i efektywną) edukację…
TPL, Maciej Białecki. o projekcie „czysty las”: Pojawiły się w lesie tabliczki „posprzątaliśmy ten las, (tu nazwa szkoły, ośrodka, nie zasmiecaj go więcej”
Blisko bocianów, Paweł Dolata o stronie z relacją online z bocianiego gniazda (oglądalność zbliżona do oglądalność lp.gov.pl !!). Komentarz: INTERNET GŁUPCZE !
Artur Rutkiewicz, WL SGGW: na stronie www.polskiemedia.pl (stowarzyszenie dziennikarzy) – newsletter można delikatnie reklamować różne leśne imprezy.
Warsztaty:
– Agnieszka Kowalska – Bednarz (PWSFTViT w Łodzi, teatrim. Jaracza – sympatyczne i pożyteczne zajęcia z emisji głosu.
– Artur Curyło (retoryk) ciekawe porady na temat sztuki prowadzenia dyskusji, asertywności (dopiero tu się dowiedziałem, że to nie tylko sztuka mówienia „nie” ale też uzasadniania tego tak, by nie narobić sobie wrogów): „Masz rację, ale…”
– Maciej Zalewski (aktor, dziennikarz, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad): uwodził nas słowem i jego intonacją, głównie opowiadając dowcipy (o gaździnie piorącej przy strumieniu – „gnieWomsie”, czy o chorym na choroby weneryczne Czerwonym Kapturku i gwałcąym go wilku – „masz książeczkę zdrowia ?”
klasyczne (ale dla wszystkich szalenie potrzebne zajęcia z pisania tekstów) wychowanek p. Artura w zakresie PR – Zbyszek Kamiński
i „na deser” p. Anna Wrzesień z ASP zajęcia z kolorem – krótkie odsłonięcie zasłony do innego świata…
Na koniec: wnioski (sporo dyskusji nad poszczególnymi punktami) niestety zanikł jakoś mój wniosek o uznaniu udostępniania SZCZEGÓŁOWYCH informacji o lesie jako ważnego elementu świadomej polityki i PR Lasów Państwowych.
We wnioskach znalazł się wreszcie podnoszony przeze mnie od dawna problem nieistnienia w leśnej edukacji drewna i roli lasów w produkcji tego cennego surowca (co ciekawe oprotestowany, na szczęście tylko przez jednego uczestnika konferencji…)