Bliżej przyrody. O tym jak komfortowo spędzać czas w naturze. O pozaformalnej edukacji przyrodniczo – leśnej, leśnictwie i literaturze. Strona prowadzona przez Witolda Ciechanowicza
Drewno przygotowane do załadunku na statki, lata 30 XX w. ze zbiorów muzeum miasta Gdyni.
Zabory spowodowały kolejną, gwałtowną zapaść stanu polskich lasów. Z jednej strony zaborcy traktowali przyłączone terytoria (i lasy) niczym kolonie, warte jedynie eksploatacji, z drugiej strony, dla gwałtownie ubożejących, polskich prywatnych właścicieli wyrąb i sprzedaż posiadanych lasów, często był ostatnia finansową deską ratunku.
Tlen pochodzi raczej z lasów karbońskich a nie tych dzisiejszych.
Tak, tlen mamy z lasu, tyle, że nie tego o którym myślisz. Prawdopodobnie większość z nas padło ofiarą pięknej metafory o lesie jako płucach świata. Być może ktoś ją wymyślił na potrzeby ochrony lasów amazońskich. Tlen mamy z lasów, tyle, że nie tych dzisiejszych. Ten pierwiastek mamy w sporym stopniu z tych samych lasów, których resztki spalamy dziś jako paliwo w swoich samochodach czy jako węgiel w piecach. Lasach drzewiastych paproci i widłaków, rosnących w karbonie, jakieś 350 mln lat temu. To one, wraz z fotosyntetyzujący sinicami z jeszcze wcześniejszych epok w znacznym stopniu odpowiedzialne są za tlen który możemy dziś oddychać.
Służba Leśna w Polsce ma znacznie dłuższą historię niż tylko życie organizacji gospodarującej dziś lasami Skarbu Państwa, która obchodzi stulecie swojego istnienia. Skąd wzięli się leśnicy i czy w ogóle są potrzebni?
Ryszard Tomys, leśniczy leśnictwa Przetoczyno w 2014 r. , sprawdź niżej ile zarabiał jego poprzednik Jerzy Borzch 336 lat wcześniej