Plastik-fantastik: Z prochu powstałeś? A może z drewna ?

Witold Ciechanowicz z liściem jesionu - to z jego drewna wg. normańskiej mitologii powstał pierwszy mężczyzna, a dziewczyna z drewna wiązu. Więc może wcale nie z prochu powstałeś?

Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz? Bezdrzewne pustynie czy las? Skąd jesteśmy? Z gliny jak wierzyli ludzie z krain pozbawionych drzew? A może jednak z drewna wyrzuconego na brzeg, z którego pierwszych ludzi stworzył Odyn wraz z dwoma braćmi? Pierwsza dziewczyna powstała z drewna wiązu, a pierwszy chłopak? Na ten temat usłyszałem świetny bon-mot.

Z prochu powstałeś? A może z plastiku?

„Dziewczynki są z drewna, a chłopcy? Z plastiku!” Taki pomysł usłyszałem od rezolutnej siedmiolatki, która w ramach zajęć które prowadziłem narysowała swój pierwszy w życiu liść wiązu i przy okazji usłyszała historię o normandzkich pomysłach na pochodzenie człowieka. Nie wiem czy miała na myśli upadek etosu męskości, ale bon mot wyszedł jej zgrabny.

Chłopcy oczywiście nie są z plastiku, zostali wystrugani z jesionowego drewna. Dlaczego akurat z jesionu? Wystarczy porównać owoce obu drzew: okrągły skrzydlak z orzeszkiem w środku wiązu i podłużny jesionu. Skojarzenia są dość oczywiste.

Wikingowie mieszkali w dzisiejszej Polsce!

Czy ma to coś wspólnego z naszą kulturą? Wikingowie kojarzą nam się z wojownikami ze Skandynawii, w rzeczywistości mieszkali również na dzisiejszych ziemiach Polski: w okolicach dzisiejszego Szczecina, Elbląga, jeśli dobrze pamiętam również w grodzisku w dzisiejszym Sopocie. Te związki były na tyle silne, że np. spodnie po kaszubsku to bùksë, po noresku i duńsku to bukser. Wśród Kaszubów rozpowszechniona była również w prześladujących ludzi olbrzymów, zwanych Stolemami (Stolemë). Żywa wiara w złośliwe olbrzymy dziwnie mi przypomina nordyckich olbrzymów, mieszkańców Jötunheimu. Najsłynniejszym olbrzymem, który wszedł nawet do współczesnej popkultury jest Loki.

Rzeźba „Ask och Embla” (Ask and Embla) autorstwa Stiga Blomberga 1948, Sölvesborg, Szwecja

Podsumowując, wydaje mi się, że warto pamiętać o alternatywnym w stosunku do biblijnego micie o stworzeniu człowieka. Świadczy moim zdaniem o głębokiej więzi człowieka z przyrodą, a w szczególności z lasem, więcej: tu.

O tym nordyckim micie pisałem w różnych miejscach, np. tu: 
Z drewnaśmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *